آکادمی داستان‌نویسی نیستان تاسیس شد

ژانویه 31, 2019


به گزارش خبرگزاری مهر، سومین جلسه از نشست‌های«کوتاه با داستان» با محوریت داستان کوتاه عاشورایی و با حضور سید مهدی شجاعی، سید حمیدرضا برقعی، مهدی پوررضائیان و حسین مهکام، عصر روز یک‌شنبه ۸ مهر ماه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

سید مهدی شجاعی که میزبان جلسات کوتاه با داستان است، در ابتدای صحبت‌های خود در این جلسه، ضمن خوشامدگویی به مهمانان و حاضران گفت: داستان‌های کوتاه ما در این جلسه، پیرامون محور عاشورا و کربلا است. البته چند خبر مهم نیز امروز داریم که در ادامه بیان خواهم کرد. جدی‌ترین خبر امروز من، مربوط به تاسیس آکادمی داستان‌نویسی است که مدتی است قول راه‌اندازی آن را داده بودیم.

وی ادامه داد: یکی از مباحثی که قبلا بیان کرده بودیم این بود که می‌خواهیم در راستای تقویت و توسعه داستان‌ کوتاه، تعاملاتی با فیلم‌سازان فیلم کوتاه داشته باشیم. از آن‌جا که داستان، اساسا پایه و بن مایه هنرهای دیگر نیز محسوب می‌شود، بنابراین در تعاملاتی که با فیلم‌سازان و مجموعه انجمن فیلم‌سازان کوتاه داشتیم، قرار شد که از این به بعد، فیلم‌هایی که براساس داستان کوتاه ساخته شده است، در این‌جا به عنوان نمونه نمایش داده شود و در مرحله بعد، این تعامل به سمتی برود که سازندگان فیلم نیز با بهره‌گیری از داستان‌های کوتاهی که نویسندگان مختلف در این جلسات عرضه می‌کنند، فیلم‌های کوتاه خود را بسازند. البته به نظر می‌رسد که فیلم نمایش داده شده با آن چیزی که مدنظر ما است و مختصاتی که ترسیم کرده‌ایم، کمی فاصله داشته باشد اما به هر حال قدم جدیدی است که ما را به سمت تولید فیلم‌های داستانی مبتنی بر داستان کوتاه می‌برد. در این‌جا باید بگویم که پایه و اساس اولین دوره از آموزش داستان‌نویسی در آکادمی توسط دکتر پور رضائیان مدیریت خواهد شد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که محور اصلی را داستان کوتاه قرار بدهیم اما سعی داریم که علاوه بر آن، در قالب‌های دیگر ادبی نیز برحسب نیاز مخاطبین، راه‌اندازی بشود. یکی از مباحثی که خواهیم داشت، آموزش ادبیات به شکل عمومی است به نحوی که با ارتقای سطح ادبی افراد بتوانیم آنان را به جایی برسانیم که بتوانند چیزی بنویسند. در حقیقت یکی از محورهای اصلی که در این دوره از آکادمی خواهیم داشت، موضوع نویسندگی و سواد ادبی است که به نظرم مغایرتی با محور اصلی که داستان کوتاه است نخواهد داشت. به یاری خداوند، اولین دوره آموزش آکادمی با مدیریت آقای دکتر پوررضائیان انجام خواهد شد و مخاطبین از هفته آینده می‌توانند به سایت نیستان مراجعه کنند و ضمن خواندن توضیحات بیش‌تر، ثبت نام نمایند. از آقای پوررضائیان بابت پذیرش این مسئولیت تشکر می‌کنم و فکر می‌کنم که بد نباشد یک داستان کوتاه از ایشان در این جلسه خوانده شود.

جزئیاتی بیشتر درباره آکادمی داستان‌نویسی نیستان

در بخش بعدی این مراسم، مهدی پور رضائیان به روی صحنه آمد و قبل از خواندن داستان کوتاه خود گفت: حدود ۱۰-۱۵ روز پیش به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بودم و در همان زمان آقای سید مهدی شجاعی به عیادت من آمدند و خبر از برگزاری این نشست‌ها دادند و از من خواستند که در جلسه سوم از این برنامه حضور داشته باشم. من تاکنون داستان کوتاه‌های زیادی در حوزه عاشورا و امام حسین علیه‌السلام نوشته‌ام اما برق نگاه آقای شجاعی در آن جلسه به من می‌گفت که ایشان دوست دارد داستانی را بخوانم که تاکنون منتشر نشده باشد و جایی خوانده نشده باشد. نمی‌دانم بر من چه گذشت اما لطف الهی شامل حال من شد و به جای یک داستان، ۲ داستان کوتاه نوشتم. این داستانی که امروز می‌خوانم یکی از همان دوتا است و تاکنون به غیر از اعضای خانواده‌ام، کسی آن را نشنیده است.

وی سپس داستان کوتاه خود با نام «ما سه نفر» را خواند که به شدت مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

در ادامه، پور رضائیان توضیحاتی را در مورد آکادمی داستان‌نویسی داد و گفت: من فکر می‌کنم که بهتر است جزئیات این برنامه را در یک کنفرانس خبری اعلام کنیم. به عنوان مقدمه باید بگویم که این آکادمی از یک چارت سازمانی بسیار منظم برخوردار است و همه‌ی اعضای مدرسین داستان‌نویسی از نویسندگان شناخته شده کشور هستند و هم‌چنین تیم‌های دیگر این آکادمی با دقت انتخاب شده‌اند. زمینه فعالیت آکادمی در حوزه داستان کوتاه، داستان کودک و رمان است که دوره‌های مختلف آموزشی و پژوهشی در خلال آن برگزار خواهد شد. با توجه به اهتمام ویژه‌ای که استاد شجاعی بر روی موضوع ادبیات دارند، سعی ما این است که به آموزش نویسندگی به صورت عام بپردازیم. بدین معنی که من به عنوان یک پدر ترجیح می‌دهم که فرزندم در وهله اول، نوشتن را بلد باشد و بعد از آن به سراغ قالب‌های داستان نویسی برود. به عبارت بهتر، قصد داریم که افراد مختلف، در ابتدا نویسش را بلد باشند و وقتی که نویسندگی را یاد بگیرند، می‌توان آنان را به کانال‌های مشخص داستان‌نویسی هدایت کرد که قالب‌های مختلف آن را شامل می‌شود.

این نویسنده ادامه داد: ما معتقد هستیم که نویسندگی شفابخش است و با نوشتن می‌توان بسیاری از مشکلات را بیرون ریخت و دور کرد. هم‌چنین براساس تجربه به شما می‌گویم که به کمک نویسندگی می‌توان با خیلی‌ها ارتباط برقرار کرد. بنابراین تلاش آکادمی این است که در ضمن آموزش دوره‌های مشخص مربوط به داستان، نویسندگی، نویسندگی خلاق، نثر ادبی و مباحثی از این قبیل را آموزش بدهد که امیدوارم در این مسیر موفق باشیم.